Karar Verildi !!! ”Sanık Ayağa Kalk”

//Karar Verildi !!! ”Sanık Ayağa Kalk”

Karar Verildi !!! ”Sanık Ayağa Kalk”

Filmlerde mahkeme salonu sahnesinde “Sanık Ayağa Kalk” cümlesini duyarız.Artık yargılamanın sonuna gelinmiş ve verilen karar sanığın yüzüne okunacaktır.

İletişim dünyasında da aslında bu durum tam olarak aynı şekilde işliyor.Geçmişten bu yana öğrenmiş olduklarımız ışığında, ilk tanışmada karşımızdaki insan hakkında bir fikir yürütüyoruz.Bazı çalışmalara göre bu karar verme sürecimiz ilk tanışmamızdan itibaren 30 saniyesi içinde gerçekleşiyor.

Giyim tarzı,konuşma şekli,beden dili,yüz ifadeleri karar vermemizde bize yardımcı olan en büyük etkenler. Ve tıpkı mahkeme salonunda olduğu gibi, karşımızdaki insan hakkında verdiğimiz kararı sözel veya sözsüz ifadeler kullanarak yüzüne okuyoruz.

Ancak varmış olduğumuz bu kararın, tamamen kişisel olduğunu vurgulamanın önemli olduğunu düşünüyorum.Çünkü bu yargılama tamamen dünyayı anlama ve yaşam şeklimize göre değişiyor.

Bu bilimsel açıdan tamamen sübjektiftir.Kişiden kişiye değişen bir sonuç durumundadır.

Mahkeme salonu örneğine geri dönersek, sanık ayağa kalkmadan önce yargılama süreci olur.Bu süreçte sanığa yöneltilen suçlamalar ve bunlara bağlı deliller ortaya konur.

İletişim dünyasında ise günümüz koşullarında bu delil toplama konusunda çok başarılı olmadığımızı görüyorum.Çünkü bir çoğumuz, delil için neye nasıl bakacağımızı bilmiyoruz.Bu yüzden tamamen içsel öngörülerimize veya bize öğretilen genel geçer kurallar silsilesine göre karar veriyoruz.

 

Konuyu isterseniz örnekler ile ele almaya çalışalım.

Toplum içerisinde çok bilindik bir yalan tespit ifadesi vardır.Kişi konuşması sırasında gözlerini sizden kaçırıyorsa yalan söylüyor deriz.Aslında bu tamamen yanlıştır.Yapılan çalışmalar yalan söyleyen kişilerin,yalanlarının inandırıcılığını kontrol etmek için daha dikkatli şekilde baktıklarını gösteriyor.

Örneğin, bir satış toplantınızı ele alalım.Siz müşterinize teklifinizi sundunuz.Yüzünde bir gülümseme gördünüz.O anda her şeyin yolunda olduğunu düşünebilirsiniz.Ancak görmüş olduğunuz gülümseme gerçek bir gülümseme değilse? Sadece duygularını gizlemek için gösterilmiş bir gülümse ise ve bunu doğru yorumlayamadı iseniz? İşte size yanlış bir delil.

Müdürünüz ile terfi konusunda konuşuyorsunuz.Konuşma sizi oldukça motive eden bir içeriğe sahip.Bir an şirketi kurtaracak tek adam sizmişsiniz gibi hissediyorsunuz.Ancak yüzünde göremediğiniz bir anlık küçümseme işareti, tüm gerçekliği gizleyen ifadedir.Göremezseniz yanlış bir delil daha.

İşe alım yapıyorsunuz.Ekip yönetimi hakkında tecrübeli bir adaya ihtiyacınız var.Adayın anlattıklarına göre oldukça etkileyici bir başarı hikayesi var.İçerik olarak her şey beklediğiniz gibi.Siz ekip yönetiminden bahsederken, adayın yüzündeki tiksinme işaretini göremediniz.İşte başka bir yanlış delil daha…

Günümüz dünyasında konuşmanın önemi oldukça büyük.Özellikle akıcı bir şekilde içeriği etkili kullanmak, kişiyi her alanda ön plana çıkarıyor.Ancak iletişimde en büyük aldatma, konuşma ile gerçekleşiyor.

Sadece içeriğe bağlı karar veriyorsanız delilleri tekrar gözden geçirmenizi öneririm.Çünkü her an birisi çıkıp “İtiraz Ediyorum !!” diyebilir.

Bilimle kalın..

Serkan TUNÇ

By | 2018-06-05T01:57:20+00:00 Temmuz 31st, 2012|Kategori: Genel|Yorum Yok

Yazar:

“Mikro İfade ve Beden Dili Analizi”,”Sözel İfadelerde Doğruluk ve Güvenilirlik Analizi”,”Sözel İfadelerde Aldatmayı Tespit “,”Yazılı İfadelerde Aldatmayı Tespit” ve “Yüz kasların Üç Boyutlu Modellemesi” yapmakta olduğu çalışmalar arasındadır. İnsan duyguları üzerine çalışmaya 2000 yılında NLP modelleme yönetimi ile başladı. 12 yıllık Profesyonel hayatı boyunca uluslararası firmalarda Satış ve İş geliştirme üzerine çalıştı. 2016 yılında Paul Ekman Group “International Certificate in Emotional Skills and Competencies” ve “International Certificate in Evaluating Truthfulness and Credibility” eğitimleri başarı ile tamamladı. 2017 yılında İspanya’da “Center for Body Language” tarafından “Body Language Master” olarak onaylandı. Center for Body Language ‘nin Türkiye Ayrıcalıklı İş Ortağı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Leave A Comment